KNX národní skupina České Republiky, z.s.
27. 11. 2021 | Josef Kunc | KNX národní skupina ČR
Při montáži KNX instalace klademe sběrnici co nejkratší cestou mezi jednotlivými přístroji.
Podrobnější údaje jsou v tomto článku.
18.04.2019 | Jan Franěk | Hager Electro, s. r. o.
Každý, kdo rekonstruuje nebo staví nový dům či byt, bude v jeden okamžik postaven před otázku, zda mu stačí klasická, obyčejná elektroinstalace, nebo by měl zvažovat tzv. chytrou elektroinstalaci. Pojďme si v rychlosti shrnout základní důvody pro snadnější rozhodnutí, než článek čtenáře seznámí s některými konkrétními zajímavými produkty.
Úvahy o chytrém domě vždy začínají otázkami: „Co mi to přinese? Kolik mě to bude stát?“. A možná také „Jak se nenapálit?“.
Pokračování článku zde
KNX je ve světě nejrozšířenějším systémem určeným pro řízení všech funkcí v budovách různých typů i rozmanitých velikostí, tedy od bytových objektů, přes ubytovací, vzdělávací, kulturní a zdravotnická zařízení až po nejrozsáhlejší komerční či kancelářské budovy. Je celosvětově normalizován (ČSN ISO/IEC 14543, ČSN EN 50090 atd.) jako decentralizovaná stavebnicová soustava. Ke své činnosti tedy nepotřebuje žádnou centrální řídicí jednotku. Ve společné instalaci mohou spolupracovat přístroje od více než 400 výrobců – nejedná se o produkt jediného výrobce.
Jak je po téměř 30 letech využívání KNX snad již všeobecně známé, použité prvky v instalaci mohou komunikovat po samostatné metalické sběrnici, po silovém vedení 230 V AC, nebo bezdrátově. Nejrozšířenější a také nejspolehlivější je přenos informací po metalických sběrnicích. Základem je přenos po tzv. krouceném páru (TP – Twisted Pair) a pro komunikaci mezi jednotlivými částmi KNX instalace a pro vzdálené přístupy pak po IP sítích. Snižuje se podíl KNX instalací s přenosem po silových vedeních, naopak mírně narůstá podíl bezdrátového přenosu.
Pokračování článku zde
S rozvojem vědy a techniky se ve světě vždy vyskytovaly snahy o využití nejnovějších poznatků pro zvýšení pohodlí, pro zjednodušení různých pracovních činností, pro zvýšení produktivity práce a v neposlední řadě také pro co nejefektivnější využití energie. Proto také již od počátků elektrifikace se elektřina prosazovala při použití pro osvětlování, pro použití v různých technologických procesech. Zpočátku zcela izolovaně – manuálně ovládané jednotlivé okruhy osvětlování, individuálně spínané spotřebiče bez jakýchkoliv možných vzájemných vazeb.
Proto zpočátku také jakákoliv optimalizace spotřeby energie, spojená s nutností regulovat spotřebu, závisela pouze na lidském činiteli, tedy na ruční regulaci.
Nebudeme se zabývat průmyslovými automatizačními systémy, kde již v 19. století byly k dispozici různé pneumatické a hydraulické systémy regulace některých technologických procesů. Zajímat se budeme pouze o řízení funkcí v budovách – tedy řízení těch funkcí, jejichž činnost při správném způsobu provozu ani nemusíme vnímat.
Pokračování informací o historii systému KNX zde
Celou řadu článků o systému KNX lze nalézt např. v časopisech nebo webových portálech jako:
Reportážní portál Elektrika.CZ
Reportážní portál Elektrika.TV
6 x ročně vydávaný časopis Elektroinstalatér
6 x ročně vydávaný časopis AZ Elektro
12 x ročně vydávaný časopis Elektro
6 x ročně vydávaný časopis Světlo
Informace o systému KNX lze nalézt i v mnohých dalších médiích
Jak postupovat při jeho výběru
Studenti se zajímají o KNX systémové instalace
Osobní data předávaná ve formuláři s dotazem jsou využita pouze k vyřízení dotazu a dále nejsou ukládána či archivována.
Copyright © 2018 KNX.cz | Webdesign: Tvorba web stránek - IR-webdesign